Αποτελέσματα των Περιφερειακών Διαγωνισμών Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης

Δημοσιεύτηκε στις: at 12:16 πμ
389 0

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 25/2/2018  στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης, οι Περιφερειακοί Διαγωνισμοί Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου Σχ. Έτους 2017-18

Για τη διοργάνωση συνεργάστηκαν, ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Επιστήμης και Τεχνολογίας (WROHellas) www.wrohellas.gr, ο ΑΕΠΣ Βορέας Αλεξανδρούπολης (Αθλητικός, Επιμορφωτικός και Πολιτιστικός Σύλλογος), ο Σύλλογος Ρομποτικής Μαθηματικών – Φυσικής και Τεχνολογίας Ξάνθης (RoboSpeciallists) (www.robospecialists.gr) και το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης με το γραφείο Σχολικής Συμβούλου Πληροφορικής Θράκης με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.

Για το σχ. έτος 2017-2018 ο διαγωνισμός τελεί υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας, κυρίου Προκοπίου Παυλόπουλου.

Οι μικροί μαθητές διαγωνίστηκαν σε 4 κατηγορίες:

Α) Κατηγορία Δημοτικού με θέμα: «Εποικισμός στον Άρη»

Β) Κατηγορία Γυμνασίου με θέμα: «Βυζαντινή Αυτοκρατορία και Επικοινωνίες (Φρυκτωρίες)» και

Γ)  Κατηγορία Δημοτικού «Wedo2.0 Ποδόσφαιρο».

Δ) Κατηγορία Λυκείου με θέμα:  “Αειφόρος Ανάπτυξη & Επιχειρηματικότητα”

 

Οι συμμετοχές για την περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης ήταν: 33 ομάδες ρομποτικού ποδοσφαίρου Δημοτικού, 20 ομάδες Δημοτικού και 26 ομάδες Γυμνασίου και 1 ομάδα Λυκείου με περισσότερους από 280 μαθητές.

Οι αντίστοιχοι Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί  διοργανώνονται από τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό WRO Hellas στις 4/3/2018 στην Αθήνα.  Από την περιφέρεια προκρίθηκαν  στον τελικό της Αθήνας :  16 ομάδες Δημοτικού ποδοσφαίρου, 4 ομάδες Δημοτικού , 8 ομάδες Γυμνασίου και η 1 του Λυκείου

Περισσότερες πληροφορίες αναλυτικά αποτελέσματα, φωτογραφίες, στην διεύθυνση www.wrohellas.gr   και   https://www.facebook.com/events/1634170776663334/  

Στην κατηγορία του Λυκείου την περιφέρεια θα εκπροσωπήσει το 1ο ΓΕΛ Ελευθερούπολης με την ομάδα RoboFarm και τους μαθητές Χάικ Μανασιάν, Χρήστος Κωστικιάδης, Αναγνώστης  Γιαλαμής, Μαρία  Γαιτανίδου, Θεοδώρα  Τουρασανίδου, Χρυσούλα  Μπάτσου, και τον προπονητή Δημήτριο Θεοδωρίδη

Αποτελέσματα – κατηγορία Δημοτικού

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ Σχολείο που εκπροσωπεί Συνολική Βαθμολογία
1 RoboGalaxy Εξάρχου Στάθης

Σιούλας Σοφοκλής

Χατζηδημητρίου Αγνή

Γκουτή Ιωάννα

Παπαζογλου Στέλλα

Καϊκα Μαρίλια

Στανίτσας Θοδωρής

Μιχαηλίδης Ιωάννης

11ο Δ.Σ. Κομοτηνής 173
2 MikroRobots Μητούση Χριστίνα

Στεργιαννης Λάμπρος

Αθανασιάδης Ιορδάνης

Αβρααμ Μαρία

Ηλιάδης Παναγιώτης

Παπαδοπούλου Χριστίνα Δημοτικό Σχολείο Μικρόπολης 169
12 Robot-Tech Γαλανός Ιωάννης

Καραγιαννίδης Απόστολος

Λαμπριανίδου Βασιλική

Δήμου Νίκος

Τικταπανίδης Βασίλης

Σαρπότα Μαρία Ανεξάρτητη Ομάδα – @robot’s 165
6 Ρομποαριανοί Παλαιολόγου Στέλιος

Καλιάτσας Στέφανος

Δημουτσης Δημήτρης

Παπαζογλου Χάρης

Αραμποτζής Γιώργος

Εγγλέζος Παναγιώτης

Μπαμπαλιας Κυριάκος

Γκόγκος Χρήστος

Ελευθερία Ρίγγα Computer Action 148

Αποτελεσματα – κατηγορία Γυμνασίου

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ Σχολείο που εκπροσωπεί Συνολική Βαθμολογία
ROBO – ROYALS Κυλίτση Αργυρώ

Μπαλαφούτη Μαρία

Σπύρου Οδυσσέας

Χατζηκυριακού Χριστίνα

Μπαλαφούτης Αθανάσιος Κοινωνικό Κέντρο Σ. Χαλιορή. 150
ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ Μπουκοβάλας Χρήστος

Παπαδόπουλος Χρήστος

Σκαρλάτος Βασίλης

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospecialists 140
Lions Robots Αναστασόπουλος Αθανάσιος

Γαμάγας Νικόλαος

Καμαργιάννης Πασχάλης Γυμνάσιο Σουφλίου 100
Friends of robots 2st Γιαλαμίδη Δήμητρα

Μπαχαρίδου Μαρία

Ραντζάκη Χρυσάνθη

Κεραμιτσή Στέλλα 1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας 100
RobotSorcieres Κοντογιάννη Παναγιώτα

Ντουμα Αννα

Καμαργιάννης Πασχάλης Γυμνάσιο Σουφλίου 100
BenTech Γεωργαντάς Κωνσταντίνος

Κοπανάκης Γεώργιος

Χατζηαγαπίου Ανδρέας Γυμνάσιο Δ.Ε. Σαπών 100
RoboΦτιάχτες 2 Γκουντινούδης Δημήτριος

Κουπούκης Αιμίλιος

Μπαλτατζής Δημοσθένης

Παπανδρέου Ανδρέας

Πολίτης Γεώργιος 1ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης 90
Friends of robots 1st Βοσνακίδης Ζήσης

Λαυκίδου Αννα

Τσιακιρούδης Χρήστος

Κεραμιτσή Στέλλα 1ο Γυμνάσιο Ορεστιάδας 90

Αποτελέσματα – κατηγορία Δημοτικού ποδοσφαίρου

ΚΩΔΙΚΟΣ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ Σχολείο που εκπροσωπεί
RoboGenius Μουμτζής Χρήστος

Ταρχανίδης Νίκος

Γιουρατ Μπουτσεκ

Βασίλης Κόκκινος Σύλλογος Robospesialists
RoboDuo Παπαλεξίου Αλέξης

Τσούτσας Φίλιππος

Βασίλης Κόκκινος Σύλλογος Robospesialists
Football3 Παρασχίδης Αναστάσιος

Σαρκαβος Νίκος

Καντζιλίδου Δωροθέα Σύλλογος Robospesialists
Roboplayers Παπαδόπουλος Δημήτρης

Μπατζακίδου Μιχαέλα

Παπαδόπουλος Δομινίκος

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospesialists
Robowinners Πανταζίδης Αλέξανδρος

Κομματίδου Στέλλα

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospesialists
Robogoalers Φουντούκης Δημήτρης

Σιγλίδης Αλέξανδρος

Τσουκαλίδης Βασίλης

Παναγιώτης Γιάννης Σύλλογος Robospesialists
Robot8th Θεοφανίδου Ειρήνη

Θεοφανίδου Πολυξένη

Στεργίου Αγάπη

Τρυγώνης Σταύρος

Παπατσίμπας Βασίλης 8ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης
Turbo_X Γκοφκόλας Γιώργος

Δροπουλος Γιώργος

Δημουλης Γιωργος

Κεραμυδας Χαράλαμπος

Γούδας Τηλεμαχος Κεντρο Πληροφορικής Computer Action
Robo-Μπουλντόζες Ιωαννίδης Μιχάλης

Σιούτας Νικόλας

Μπόγλου Παναγιώτης

Μήτρου Αντώνιος Σύλλογος Robospesialists
Fotbalistes Τοπτσιώτης Ιωάννης

Αναστασιάδης Ιάσων

Κουρπανίδης Αλέξης

Καντζιλίδου Δωροθέα Σύλλογος Robospesialists
Robotitanes Παρασκευάς Ιωάννης

Λαζίδης Κυριάκος

Στριβάνης Νίκος

Κόκκινος Βασίλης Σύλλογος Robospesialists
Λέων Δομνίδης Θανάσης

Μποτσιόγλου Ανέστης

Αχμετογλου Ογουζχαν

Μήτρου Αντώνιος Σύλλογος Robospesialists
DataEvros team4 Κοσμίδης Κων/νος

Αναγνωστοπούλου Μαρίνα

Τριαντόπουλος Αγγελος

Πεχλιβάνης Αντώνιος

Ανδρεοπούλου Κυριακή Σχολή Πληροφορικής DataEvros
FIRSTάδες Τασελαρίδης Παναγιώτης

Κερασίδης Ελευθέριος

Βαλσαμίδης Ιάσονας

Πλευρίδης Εμμανουήλ

Κουρτίδης Απόστολος

Κωστουδης Κωνσταντίνος 1ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης
RobotMakersof8 Βορβολάκος Αγγελοσ

Καμπακάκης Χρήστος

Κόλκας Δημοσθένης

Παπανδρέου Αναστάσης

Παπατσίμπας Βασίλης 8ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης
DataEvros team3 Συβρίδης Σταύρος

Αργύρης Αντώνιος

Σιωπίδης Θοδωρής

Τοτίλου Ευάγγελος

Ανδρεοπούλου Κική Σχολή Πληροφορικής DataEvros

Επιστημονικός υπεύθυνος Περιφέρειας Η Σχολική Σύμβουλος Πληροφορικής Θράκης: κ. Ναλμπάντη Θεοδώρα E-mail: tnalmpan@sch.grτηλ. 6932532960

Σχετικά άρθρα

Διάθεση αλατιού απο το Δημο Αλεξανδρούπολης και οδηγίες αυτοπροστασίας για όσους πρόκειται να μετακινηθούν κατά τη διάρκεια των επόμενων ημερών

Δημοσιεύτηκε από: - 26 Φεβρουαρίου 2018 0
Σύμφωνα με Έκτακτο Δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων της ΕΜΥ με ισχύ έως και την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου, καθώς και την…

Αναστάσιος Δημοσχάκης: “Η Θράκη και ο Έβρος απαιτούν την αναβίωση της σιδηροδρομικής σύνδεσης Πυθίου – Διδυμοτείχου -Κωνσταντινούπολης”

Δημοσιεύτηκε από: - 29 Οκτωβρίου 2017 0
Για τη πολλαπλή χρησιμότητα της αναβίωσης της σιδηροδρομικής σύνδεσης Πυθίου – Διδ/χου – Κων/πολης μίλησε σήμερα (26/10) στη Βουλή ο…