Την ήττα με 3-1 σετ από την Κηφισιά στο «Ζηρίνειο» γνώρισε πριν λίγο ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και δεν μπόρεσε έτσι να προκριθεί στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Εβρίτες μπήκαν πολύ καλά στο ματς παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-18, αλλά η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική με την ομάδα της Αττικής να φέρνει τούμπα το παιχνίδι. Το 1-1 έγινε εύκολα με 25-13, ενώ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 25-22. Το 3-1 έγινε με 25-18, ενώ η Κηφισιά θα διεκδικήσει το Κύπελλο κόντρα τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ οι οποίοι προκρίθηκαν επίσης στα ημιτελικά.

Ο Εθνικός στρέφει πια την προσοχή του στο πρωτάθλημα και την Ευρώπη.

Συνθέσεις:

Κηφισιά (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης, Γιοβάνοβιτς, Ρουμελιωτάκης, Χριστοφιδέλης, Παπαγγελόπουλος, Μπίσετ, λ- Στεφάνου.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Σάκης Μουστακίδης): Κασαμπαλής, Γκίλιν, Μιγιαϊλοβιτς, Φόγιερ, Κιόσης, Τουράνιανιν, λ- Δαρίδης.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου.

Επιμέλεια: Κοσμάς Πανταζής

Προηγούμενο άρθροΕντός έδρας ήττα για τη Νίκη Αλεξανδρούπολης από το Ναύαρχο Βότση
Επόμενο άρθροΤα κράτη των Δυτικών Βαλκανίων, οι υποβολείς τους και η Ελλάδα. Του Δ.Μακροδημοπουλου