Επιστροφή από την… κόλαση για τον Παναθηναϊκό στην Αλεξανδρούπολη. Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον Εθνικό πήρε τη νίκη με 3-2 σετ και διατηρήθηκε μέσα στο παιχνίδι της παραμονής. Με την ολοκλήρωση του Α΄γύρου των πλέι άουτ ο Εθνικός και η Νίκη Αιγινίου έχουν από 4 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός 3 βαθμούς. Εάν τελείωναν τώρα τα πλέι άουτ ο Παναθηναϊκός θα υποβιβάζονταν ωστόσο υπάρχουν ακόμα τρεις αγώνες, δύο για κάθε ομάδα.

O αγώνας έγινε στο κατάμεστο γυμανστήριο Μιχάλης Παρασκευόπουλος της Αλεξανδρούπολης. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 σετ, ο Εθνικός με αντεπίθεση και καλό σερβίς πήρε προβάδισμα 2-1 σετ ενώ είχε μικρό προβάδισμα και στο 4ο σετ.

Ο νεαρός Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος ήταν και πάλι ο παίκτης που έδωσε λύσεις για το τριφύλλι. Μπήκε αλλαγή στο 4ο σετ, πήρε τρεις συνεχόμενους άσσους και με το σερβίς του άνοιξε το δρόμο για την ανατροπή. Στο φινάλε του σετ και σε μία προσπάθεια για άμυνα ο Ανδρεόπουλος τραυματίστηκε στο σαγόνι και έγινε αλλαγή χωρίς να αγωνιστεί εκ νέου στο 5ο σετ. Ωστόσο οι συμπαίκτες του βρήκαν δύναμη και λύσεις από το σερβίς και την επίθεση και πήραν εύκολα το 5ο σετ που του έδωσε και την πολύτιμη νίκη. Πολύ δουλειά και από τον Σωτήρη Πανταλέων που από τα σερβίς και τα μπλοκ του κατακτήθηκε το 1ο σετ.

Από τον Εθνικό ξεχώρισαν οι Παγιάν, Βελίτσκοβιτς που σημείωσαν 27 και 17 πόντους αντίστοιχα αλλά ο δεύτερος πέτυχε και 6 άσσους. Πολύ δουλειά στο μπλοκ έκανε και ο Βελίτσκοβιτς. Από τον Παναθηναϊκό μεγάλο βάρος σήκωσαν Καρντόσο και Μπατατζίμ αλλά ο παίκτης κλειδί ήταν ο Ανδρεόπουλος που σημείωσε 3 άσσους.

Ο Εθνικός πήρε προβάδισμα με 11-9 στο 1ο σετ χάρις τις επιθέσεις των Παγιάν, Μέχια αλλά ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Πανταλέοντα μείωσε 11-10. Ο αρχηγός πήγε και στο σερβίς και με φλοτ έκανε σερί 4-0 και οι πράσινοι προσπέρασαν 14-11. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα. Καθοριστικά μπλοκ έβγαλε ο Σιλμπερνάγκελ για το 23-20 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Μπατατζίμ 25-22.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 9-5 στο 2ο σετ αλλά ο Εθνικός βελτίωσε την υποδοχή του και με το σερβίς του Βελίτσκοβιτς πέρασε στην αντεπίθεση. Με σερί 4-0 ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησε το πιο αμφίρροπο σημείο του παιχνιδιού με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Με το χαμένο σερβίς του Παγιάν και τον άσσο του Τζόνσον ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 21-19 αλλά η απάντηση του Εθνικού ήρθε με την επίθεση του Παγιάν, το μπλοκ του Χριστόφα και τον άσσο του Βελίτσκοβιτς που συνδυασμό με το λάθος του Σιλμπερνάγκελ έκαναν σερί 4-0 και προβάδισμα 23-21 για τον Εθνικό. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με το χαμένο σερβίς του Βελίτσκοβιτς και την άουτ επίθεση του (23-23) αλλά ο Εθνικός με την επίθεση του Παγιάν και το λάθος του Δρογκάρη έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Το 3ο σετ είναι άξιο αναφοράς μέχρι το 11-11. Ο Βελίτσκοβιτς πήγε στο σερβίς και με φοβερό σερί στο σερβίς που έδωσε την ευκαιρία στον Χριστόφα για διαδοχικά μπλοκ έκανε σερί 6-0 για το 17-11. Ενα νέο μεγάλο σερί έγινε στο 19-14 όταν το σερβίς του Βλαχόπουλου διέλυσε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και με νέο σερί 6-0 έγινε το 25-14.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ισορροπήσει την υπδοχοή του αλλά και πάλι ο Εθνικός είχε ενθουσιασμό και πιο εύκολο σκοράρισμα. Μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ οι ακρίτες ήταν μπροστά με 16-14. Ο Τζόνσον ισοφάρισε με επίθεση πήγε και στο σερβίς και με συνολικό σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 18-16. Ο Χριστόφας μείωσε 18-17, ο Σιλμπερνάγκελ απάντησε (19-17) και ο Ανδρεόπουλος με τρεις συνεχόμενους άσσους έκανε το σκορ 22-17 σπρώχοντας τον Παναθηναϊκό στην κατάκτηση του σετ η οποία επιτεύχθηκε με επίθεση του Τζόνσον.

Στο τάι μπρέικ με πρωταγωνιστή τον Καρντόσο ξέφυγε 6-3 και με σερβίς και επίθεση ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και άνοιξε τη διαφορά στο 11-5. Ο αγώνας τελείωσε με λάθος επίθεση του Βελίτσκοβιτς.

5ο σετ: 3-5, 5-10, 6-12, 7-15

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 9 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15) σε 119′

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 27 (26/41 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Βελίτσκοβιτς 17 (10/26 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. – 44% άριστες), Μέχια 7 (5/10επ., 2 μπλοκ), Χριστόφας 11 (6/12 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/18 επ., 73% υπ. – 60% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 72% υπ. 51% άριστες), Βλαχόπουλος 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 16 (12/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 13 (7/10 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 16 (14/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 29% άριστες), Μπατατζίμ 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 70% υπ. – 50% άριστες), Πανταλέων 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Μπέλος, Ανδρεόπουλος 4 (1/3 επ., 3 άσσοι).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT (9-11 θέσεις):

1η αγωνιστική: Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 18-25)

2η Αγωνιστική: Τετάρτη 11 Απριλίου, 20.30:  Παναθηναϊκός – Νίκη Αιγινίου 2-3 (25-22, 25-20, 20-25, 23-25, 11-15)

3η Αγωνιστική: Κυριακή 15 Απριλίου, 17.00: Εθνικός Αλεξ. – Παναθηναϊκός 2-3 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15)

4η Αγωνιστική: Τετάρτη 18 Απριλίου, 19.00: Εθνικός Αλεξ. – Νίκη Αιγινίου

5η Αγωνιστική: Πέμπτη 26 Απριλίου Νίκη Αιγινίου – Παναθηναϊκός

6η Αγωνιστική: Δευτέρα 30 Απριλίου Παναθηναϊκός – Εθνικός Αλ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAY OUT (9-11 θέσεις)