Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επέζησε στο θρίλερ με την Νίκη Αιγινίου, αλλά θα χρειαστεί να περιμένει το αποτέλεσμα του αυριανού αγώνα Πήγασος – Πρέβεζα για να δει αν προκρίνεται, καθώς κι η ομάδα της Πρέβεζας θέλει τη νίκη για να βρεθεί στο φάιναλ φορ.

Ο πρώτος αγώνας της ημέρας ήταν ένα απίστευτο θρίλερ με την Νίκη Αιγινίου να προηγείται δύο φορές στο σκορ και τον Εθνικό να απαντά κατακτώντας το 2ο και το 4ο στις λεπτομέρειες και να ακολουθήσει ένα θρίλερ ακατάλληλο για καρδιακούς, το οποίο έληξε με 20-22 (!!!) για τον Εθνικό.

Τα σετ: 25-20, 23-25, 25-20, 23-25, 20-22

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Κιοσσές, Ντουντούδης, Βουλκίδης, Παπαλεξίου, Κυριακούλης, Κουτιόλας, Βλασιάδης -λ / Γκορτσίλας Π., Αγγελίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κασαμπαλής): Τσέλιος, Ανδραβίζος, Χαραλαμπίδης, Καραπιπέρης, Μούρος, Αναστασόπουλος, Ποιμενίδης -λ / Χατζίδης, Αναστασόπουλος, Χατζηγιάννης, Τέλιος Γ., Τέλιος Θ., Αλεξάκης.

Η Πρέβεζα συνάντησε αρκετές δυσκολίες από την αδιάφορη βαθμολογικά Φθία η οποία δεν παράτησε το παιχνίδι ακόμη κι όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Η ομάδα της Λαμίας πήρε το τρίτο σετ στις λεπτομέρειες και μέχρι το 20-19 απείλησε την Πρέβεζα η οποία έφτασε τελικά στη νίκη με 25-22.

Τα σετ: 25-21, 25-20, 23-25, 25-22

Πρέβεζα (Τσεκούρας): Σακκάς, Κανέλλος, Πηλιοκάτερος, Κασιάρας, Μπάμπης, Σωτηρίου, Μπουτόπουλος (λ), / Σωτηρίου Β., Σερμάδι, Βαγγέλης

Φθία (Μακρής) Αραμπόπουλος, Κοντοκώστας, Αγριοδήμος, Αλεξόπουλος, Κωστάρας, Γαληρόπουλος Ε., Γαληρόπουλος -λ / Φλώρος.