Έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης επικράτησαν εύκολα του Μακεδόνα με 43-16 στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος», στην 1η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Β’ Εθνικής του χάντμπολ των ανδρών.

Στα πρώτα 10 λεπτά οι Θρακιώτες προηγούνταν με 9-2, ενώ ο μονόλογος αυτός συνεχίστηκε με το 24-11 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στο β’ ημίχρονο τα πράγματα ήταν ακόμα πιο εύκολα για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης η οποία εκμεταλλευόμενη και την κούραση των φιλοξενουμένων (οι οποίοι κατέβηκαν στο ματς με μόλις 7 παίκτες στην αποστολή) ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ, με το τελικό 43-16 να αντιπροσωπεύει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους Κύκλωπες ήταν ο Κώστας  Θεοδώρου με 9 γκολ και για τους Θεσσαλονικείς ο Γιάννης Μπάχας με 7.

Τα 5λεπτα:

4-0, 9-2, 13-5, 17-6, 22-8, 24-11 (ημίχρονο), 25-11, 28-11, 32-12, 37-12, 39-15, 43-16 (τελικό).

Συνθέσεις:

Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης: Ξανθόπουλος 1, Καραβασίλης Χ. 4, Κωστόπουλος Ι. 5, Ντιγκλίδης 3, Κωστόπουλος Β. 2, Ξηρόπουλος, Σέλκος 4, Χαραλαμπάκης 5, Καραβασίλης Δ., Λιόντος 1, Δρίτσικας 2, Χαραλαμπίδης 5, Νικόπουλος, Θεοδώρου 9, Ταρές, Δρίτσικας 2.

Α.Σ. Μακεδών: Μπάχας Γιάννης 7, Μπάχας Γ.- Φ., Μαστιχίδης, Ματζούνης 6, Καπνόπουλος, Φουφούλης 1, Κουκουβίνος 3.