Μία πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικρατώντας με 3-2 σετ του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι, παρ’ όλο που βρέθηκε μάλιστα πίσω στο σκορ με 2-1.

Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ξεκίνησε το ματς στην Κορινθία όπως και απέναντι στη Μπενφίκα, παίρνοντας δηλαδή το πρώτο σετ με 25-21. Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχοντας σε καλή μέρα τον Ροντρίγκο έφτασαν στην ανατροπή κάνοντας το 2-1 κατακτώντας τα επόμενα δύο σετ με 25-19. Οι Εβρίτες όμως ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 2-2 με 25-23 και νικώντας στο τάι μπρέικ με 15-10. Καλός για τους Θρακιώτες ήταν ο Μιγιαήλοβιτς βοηθώντας στην επίθεση με 20 πόντους, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα πολλά λάθη των παικτών του Παμβοχαϊκού (33 έναντι 24 του Εθνικού).

Αυτή η νίκη για τον Εθνικό έρχεται να ανεβάσει την ψυχολογία όλων στην ομάδα καθώς στα τελευταία 7 παιχνίδια για όλες τις διοργανώσεις οι «μπλε» είχαν γνωρίσει ισάριθμες ήττες (4 Πρωτάθλημα, 2 Challenge Cup, 1 Κύπελλο). Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως το πρώτο του επίσημο ματς με τον Εθνικό τη φετινή σεζόν έπαιξε ο Στοϊλούδης που ήρθε τον Γενάρη από τη ΓΕΑ.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (άσσος), Γκρόενβελντ 12 (10/23 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ – 42% άριστες), Βαν Ντορν 13 (8/10 επ, 5 μπλοκ), Ροντρίγκο 25 (22/44 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ – 26% άριστες), Πελεκούδας 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάιο 16 (15/32 επ, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 65% υπ – 42% άριστες), Παναγιωταράς.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Φόγιερ 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ, 48% υπ – 21% άριστες), Τουράνιανιν 12 (10/17 επ, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (15/31 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 52% υπ – 26% άριστες), Κασαμπαλής 2 (2 άσσοι), Κιόσης 5 (5/9 επ), Γκιουλέν 16 (13/35 επ, 3 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 48% υπ – 21% άριστες), Δαλακούρας 2 (2/4 επ, 25% υπ – 25% άριστες), Βλαχόπουλος, Στοϊλούδης 1 (μπλοκ).

Επιμέλεια: Κοσμάς Πανταζής

Προηγούμενο άρθροΔεν κατάφερε να πάει τελικό ο Εθνικός, αύριο το μεσημέρι παίζει για την 3η θέση
Επόμενο άρθροΠήγαν στο Κιλκίς, δεν έπαιξαν με Αλέξανδρο, αλλά νίκησαν οι Κύκλωπες!