Μετά από αμφίρροπη αναμέτρηση ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε την Κύζικο Νέας Περάμου με 3-2 σετ και έμεινε μέσα στο παιχνίδι της διεκδίκησης ακόμα και της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο. Έναν πολύτιμο βαθμό πήρε η Κύζικος στην προσπάθεια της να βελτιώσει την θέση της στα πλέι άουτ και πλέον απομακρύνθηκε 4 βαθμούς από την Ορεστιάδα η οποία με αυτές τις ισορροπίες υποβιβάζεται χωρίς πλέι άουτ.

Ο Εθνικός με τη νίκη αυτή έφτασε τους 32 βαθμούς. Οι ακρίτες προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ των σετ με 1-0 και 2-1 αλλά και τις δύο φορές η Κύζικος ισοφάρισε έχοντας διαγώνιο τον Γκούλακ, ενώ στο 4ο σετ τραυματίστηκε ο Σόουζα και τη θέση του πήρε ο Μπεκιάρης. Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ όπου η Κύζικος προηγήθηκε 5-2, αλλά ο Εθνικός με δύο σερί 3-0 πέρασε μπροστά και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Θεμελής, Τσεπκινλής