Η παράδοση που θέλει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να δυσκολεύει τον Ολυμπιακό στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στον Έβρο συνεχίστηκε και απόψε στο κατάμεστο γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν δίκαια 3-1 σετ σημειώνοντας την 13η νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες αλλά ο Εθνικός κέρδισε τις εντυπώσεις για την εμφάνιση του κυρίως στα τρία πρώτα σετ. Ο Ολυμπιακός μπαίνει πλέον με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον πρώτο αγώνα με την Λοκομοτίβ Μπακού για το Τσάλεντζ Καπ την προσεχή Τετάρτη για τη φάση των «16» του CEV Challenge Cup.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τον Εθνικό να πιέζει στο σερβίς και στο 8-8 του 1ου σετ το σερβίς του Χαριτωνίδη έκανε σερί 3-0 για το 11-8. Ο Ολυμπιακός με μπορστάρη τον Ράουβερνινκ ισοφάρισε 11-11. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 17-17 αλλά το σερβίς του Πετρέα χάλασε την υποδοχή του Εθνικού και έφερε σερί 4-0. Ετσι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 21-17 αλλά ο Εθνικός δεν το έβαλε κάτω. Εξαιρετικό σερβίς του Ριζόπουλου και κόντρες από τον Παγιάν έφεραν την ισοφάριση 22-22. Ο Ράουβερνινκ έκανε το 24-23 αλλά ο Παγιάν ισοφάρισε 24-24 και το σετ κρίθηκε με επίθεση του Αλεξίεφ και μπλοκ του Πετρέα για το 26-24 και 1-0 σετ.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ όπου από την αρχή πήρε προβάδισμα με 6-3 με τον Βελίτσκοβιτς και τον Χροστόφα να κάνουν φοβερή εμφάνιση. Ακολούθησαν δύο ακόμα πόντοι από τον Παγιάν που έκανε το 11-6 και μέχρι το τέλος του σετ οι ακρίτες με πολύ πάθος και πολυύ θράσος κράτησαν την διαφορά και πήραν το σετ 25-21 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Αυτό ήταν και μόλις το δεύτερο χαμένο σετ του Ολυμπιακού σε όλο το πρωτάθλημα.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να οδεύουν μαζί πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Ο Χριστόφας έκανε το 12-11 για τον Εθνικό πο προηγήθηκε για τελευταία φορά. Ο Πετρέας με πρώτο χρόνο ισοφάρισε, πήγε στο σερβίς και με φλοτ χάλασε την υποδοχή του Εθνικού. Ο Ολυμπιακός έκανε συνολικό σερί 4-0 και ξέφυγε 16-12 αλλά ακόμα και τότε ο Εθνικός δεν το έβαλε κάτω. Με καλές άμυνες αλλά και λάθη από τον Ολυμπιακό ισοφάρισε 20-20 και με τον Βελίτσκοβιτς προηγήθηκε 21-20. Ο Ολυμπιακός μπροστά στο ενδεχόμενο της απώλειας του σετ επιστράτευσε την εμπειρία του και με πασαδόρο τον Στιβαχτή πήρε καθοριστικούς πόντους. Ο Ζουπάνη έκανε το 22-21, ο Παγιάν ισοφάρισε δύο φορές (23-23) και με επίθεση του Ράουβερντινκ και μπλοκ του Οϊβάνεν έγινε το 25-23 και το 2-1 σετ.

Στο 3-3 του 4ου σετ ο Οϊβάνεν με επίθεση και άσσο έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στον Ολυμπιακό ενώ ο Ανδρεάδης που μπήκε βασικός στη θέση του Μπέμε από το 4ο σετ έκανε δύο μπλοκ και μία επίθεση πρώτου χρόνου που ανέβασε τη διαφορά στο 14-8 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας αφού μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά και πήρε τη νίκη

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Μαρκατσάς.

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-15, 17-21, 24-26

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-21

3ο σετ: 7-8, 12-16, 21-20, 23-25

4ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 15-25

* Oι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 6 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 3-0 (24-26, 25-21, 23-25, 15-25) σε 107΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Παγιάν 20π. (19/37 επ., 1 άσσος), Χατζόπουλος 9 (3/5 επ., 6 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (1 άσσος), Βελίσκοβιτς 13 (12/31 επ., 1 άσσος,  41%υπ.- 24%αρ.), Χριστοφάς 9 (4/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (8/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53%υπ.- 40%αρ.) / Κονταστάθης (λ. – 59 %υπ.- 35%αρ.), Χαραλαμπίδης, Καβαρατζής, Μπίκος (λ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Oϊβάνεν 15 (12/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ),  Πετρέας 14 (6/10 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 100% υπ., 50 αρ.), Μπέμε 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), , Αλεξίεφ 16 (16/22 επ., 61%υπ.- 35%αρ.), Ραούβερντινκ 10 (8/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62%υπ.- 46%αρ.), Στεφάνου –λ (64%υπ.- 43%αρ.)
/  Ζουπάνης 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/3 επ. 2 μπλοκ),  Ντρζίζγκα, , Δαρίδης -λ.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε:

«Στο τέλος μετράει η εμπειρία και αυτή την είχε ο Ολυμπιακός. Μπράβο στα παιδιά της ομάδας μου για την προσπάθεια. Στα τσακ θα μπορούσαμε να κερδίζαμε κάτι περισσότερο, ίσως έναν βαθμό. Ευχαριστούμε τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο και μας έδωσε δύναμη και κουράγιο. Πιστεύω πως τους αποζημειώσαμε. Είμαι σίγουρος πως θα πάμε καλύτερα στην συνέχεια. Εύχομαι καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό στο Τσάλεντζ Καπ».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε:

«Αυτό που συνέβη σήμερα στο παρκέ είναι δικιά μου ευθύνη καθώς στην προπόνηση έχουμε πολύ δυνατούς ρυθμούς. Έχουμε “φορτώσει” προπόνηση για να είμαστε έτοιμοι για τους αγώνες της Ευρώπης, δεν ήμασταν φρέσκοι και έτσι χάσαμε και το ένα σετ. Ο Εθνικός έπαιξε καλά αλλά εμείς καταφέραμε να κοντρολάρουμε το ρυθμό μετά το δεύτερο σετ και να πάρουμε την νίκη. Τώρα συγκεντρωνόμαστε στην Ευρώπη και στον αγώνα που θα γίνει στην έδρα μας. Θέλουμε να παίξουμε καλά, μέσα σε μια όμορφη ατμόσφαιρα, με τον κόσμο στο πλευρό μας που σίγουρα θα μας δώσει έξτρα δύναμη».

Προηγούμενο άρθροΡιζόπουλος: «Χαρούμενος που επέστρεψα στον Εθνικό»
Επόμενο άρθροΟ Μιχάλης Παλαπουίδης, εκ των δημιουργών του “Loving Vincent”, στις Πρωινές Αλχημείες!