Ο Παναθηναϊκός μετά από συναρπαστικό αγώνα 2,5 ωρών νίκησε τον ενισχυμένο Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Όπως και στον αγώνα με τον Φοίνικα στη Κυψέλη οι πράσινοι προηγήθηκαν 2-0 σετ και χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να πάρουν τη νίκη.

Με 2-0 είχαν προηγηθεί και στην Ορεστιάδα αλλά τότε είχαν ηττηθεί, όμως, ο τεχνικός του τριφυλλιού Δημήτρης Ανδρεόπουλος έσπευσε να τονίσει πως οι προηγούμενοι αγώνες δεν έχουν σχέση μεταξύ τους διότι σήμερα ο Εθνικός παρουσιάστηκε ενισχυμένος με τους Μιγιαήλοβιτς, Φόγιερ και έγινε ένα δυνατός και σκληρός αγώνας. Αυτό ήταν το τέταρτο τάι μπρέικ και το τρίτο που κερδίζει ο Παναθηναϊκός ο οποίος παράλληλα πανηγύρισε την 6η νίκη του σε 10 αγώνες που τον φέρνει σε απόσταση βολής από τον Παμβοχαϊκό στην 5η θέση και 4 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ που είναι στην 4η θέση.

Ο Εθνικός παρότι έχανε 2-0 σετ τελικά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό αλλά έμεινε με την πίκρα της ήττας καθώς είχε τρία ματς μπολ (14-13, 15-14, 16-15). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Ούγκο (16-16), ενώ ο σωτήρας του αποδείχτηκε ο Μάκης Κανέλλος που κατέβασε δύο συνεχόμενα μπλοκ. Αρχικά με παρτενέρ τον Μαρούλη πάνω στον Μιγιαήλοβιτς και στη συνέχεια μαζί με τον Ούγκο πάνω στον Σούλιαγκιτς για το 18-16.

5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-11, 16-18
* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους 67 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 2-3 (23-25, 23-25, 25-22, 25-23, 16-18) σε 132΄
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0 (0/3 επ, 38% υπ 19% άριστες), Φόγερ 17 (16/28 επ, 1 άσσος, 62% υπ -43% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (18/46 επ, 3 άσσοι), Τουράνιανιν 15 (0/13 επ, 6 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κιόσης 7 (3/7 επ, 4 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 78% υπ – 67% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 13 (13/20 επ, 77% υπ – 38% άριστες), Βλαχόπουλος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Ούγκο 30 (21/35 επ, 4 άσσοι, 5 μπλοκ, 65% υπ -40% άριστες), Φερέιρα 21 (18/41 επ, 3 μπλοκ), Σιμεόνοφ 16 (12/24 επ, 4 μπλοκ, 55% υπ – 23% άριστες), Κανέλλος 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Παναταλέον 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 61% – υπ 43% άριστες), Ρούσσης, Μπέλος 2 (2/2 επ), Σαμαντάς.

Φωτογραφίες: Γιάννης Ναλμπάντης

Προηγούμενο άρθροΙσοπαλία με την Καλαμαριά ο Εθνικός, βαριά ήττα από τον Άρη το Σουφλί
Επόμενο άρθροΔείτε την εκδήλωση του Συλλόγου Καππαδοκών Νομού Έβρου «Οι Τρεις Ιεράρχες»