Tην έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα και την πρώτη μετά από τρία χρόνια στην Αλεξανδρούπολη σημείωσε ο Φοίνικας Σύρου απέναντι στον ενισχυμένο Εθνικό. Η ομάδα του Οσκαρ Κάσμαρτσικ έχοντας κορυφαίο επιθετικά τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ επικράτησε με 3-0 σετ και ισοβαθμεί πάλι με τον Ηρακλή Χαλκίδας στην 3η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς.

Με τον Εθνικό έκαναν ντεμπούτο ο πασαδόρος Γιάννης Χαριτωνίδης και ο ακραίος Γιάννης Χαριτωνίδης που αποχώρησαν από τον ΟΦΗ και τον Ηρακλή αντίστοιχα. Ετσι η ομάδα του Έβρου με την ολοκλήρωση του Α΄γύρου παρέμεινε στην 9η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Ο αγώνας ήταν ο ισορροπημένος στο ξεκίνημα αλλά ο Φοίνικας ήταν η ομάδα που είχε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και έπαιρνε πιο εύκολα τους κρίσιμους πόντους. Ο Εθνικός πέρασε 4-3 αλλά οι συριανοί ισοφάρησαν 6-6 με λάθος του Παγιάν και με μπλοκ του Χήρα και νέο άουτ επίθεση του Παγιάν προηγήθηκαν 8-7. Ο Χήρας σε κόντρα επίθεση έκανε το 12-10 αλλά οι πόντοι από Χαριτωνίδη, Βελίτσκοβιτς έφεραν την ισοφάριση 13-13. Ακολούθησε μεγάλη μάχη πόντο πόντο με τον Εθνικό να είναι ένα βήμα μπροστά μέχρι το 19-18 ενώ ο άσσος του Βελίτσκοβιτς άνοιξε τη διαφορά στο +2 (20-18). Με τον Γιορντάνοφ σε μεγάλα κέφια ο Φοίνικας ξεκίνησε την αντεπίθεση και με δύο επιθέσεις του Βούλγαρου διαγωνίου ισοφάρισε 21-21. Με δύο λάθη από Ριζόπουλο, Χαριτωνίδη και μία νέα επίθεση του Γιορντάνοφ ο Φοίνικας έκανε πολύτιμο σερί 3-0 και προσπέρασε 24-21. Ο Μαρούλης έχασε το σερβίς ακ ο Γιορρνάνοφ έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το 2ο σετ με τον Εθνικό να έχει προβάδισμα 4-2 χάρις το μπλοκ του Χαριτωνίδη αλλά ο Φοίνικας με Σούρδι και Γιορντάνοφ ισοφάρισε 8-8. Μέχρι το 14-14  γίνοντας μάχες πόντο πόντο αλλά με ωραία επίθεση του Γιορντάνοφ και άσσο του Μαρούλη ο Φοίνικας ξέφυγε 16-14. Ο Γιορντάνοφ και ο Πέτερλιν τελείωσαν καθοριστικές κόντρα επιθέσεις και οι συριανοί ξέφυγαν 20-16. Ο Εθνικός δε μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά καθώς ο Γάτσης με ένα μπλοκ και μία επίθεση τελείωσε το 2ο σετ 25-19 για το 2-0.

Το 3ο σετ κύλησε πιο άνετα για τον Φοίνικα που επικράτησε κατά κράτος χάρις το μπλοκ. Με τρία διαδοχικά μπλοκ Γιορντάνοφ, Σούρδι σε Παγιάν, Ριζόπουλο προηγήθηκε 3-0. Με άλλα δύο μπλοκ από Μαρούλη και Γάτση η διαφορά άνοιξε στο +5 (10-5). Στο 18-13 με νέα μπλοκ ο Φοίνικας άνοιξε τη διαφορά και πήρε δίκαια τη νίκη. Ο αγώνας τελείωσε με χαμένο σερβίς του Παγιάν.

Διαιτητές: Θεμελής –Τσεπκινλής

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 22-25
2ο σετ: 8-6, 14-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 19-25

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 1 άσσο, 38 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 19-25) σε 81’

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 17 (16/31 επ, 1 άσσος), Χατζόπουλος 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 15 (13/21 επ, 2 άσσοι, 60% υπ -40% άριστες), Χριστόφας 3 (3/6 επ), Ριζόπουλος 4 (4/14 επ, 93% υπ – 73% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ – 50% άριστες), Χαραλαμπίδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Χήρας 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ), Μαρούλης 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Λινζ 2 (2/6 επ, 20% υπ – 20% άριστες), Γιορντάνοφ 20 (18/24 επ, 2 μπλοκ), Γάτσης 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Πέτερλιν 5 (5/17 επ, 54% υπ -21% άριστες) / Ζήσης (λ, 82% υπ – 82% άριστες), Ηλίας, Σούρδι 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ -33% άριστες), Σταυρακάκης

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Χρησιμοποίησα γρήγορα τους νέους παίκτες που αποκτήσαμε διότι ήθελα να προσαρμοστούν άμεσα και για να δω σε ποια κατάσταση είναι ενόψει και του αγώνα που έχουμε με τον Παναθηναϊκό την Δευτέρα. Ήμασταν ασύνδετοι απέναντι στον Φοίνικα που ήταν καλύτερος επιθετικά. Ο Γιορντάνοφ που έκανε τη διαφορά. Βελτιώθηκε η υποδοχή μας αλλά πρέπει να το εκμεταλευτούμε κιόλας. Εχουμε έναν γύρο μπροστά μας και κανείς δεν μας χαρίζει τίποτα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γίνουμε πάλι ομάδα».

Ο προπονητής του Φοίνικα Πολωνός Όσκαρ Κάσμαρτσικ είπε: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος γιατί απόψε εκτελέσαμε σωστά την τακτική και όλα όσα είχαμε προετοιμάσει παρόλο που ένα μέρος του Εθνικού ήταν άγνωστο σε μας. Δε μπορώ να πω πως κάναμε την καλύτερη μας εμφάνιση αλλά πράγματι ήταν ένας καλός αγώνας. Δεν κάναμε άσκοπα λάθη στα κρίσιμα σημεία και όλη η ομάδα ανταποκρίθηκε πολύ καλά. Εχουμε σε δύο μέρες ένα ακόμα δύσκολο ματς. Αύριο θα αναλύσουμε τον αντίπαλο μας και θα προετοιμαστούμε σωστά».

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα Μπόγιαν Γιορντάνοφ είπε: «Σαν ομάδα παίξαμε πολύ καλά. Είμαι ευχαριστημένος γιατί είχαμε ρυθμό και βγάλαμε στο γήπεδο αυτά που δουλεύουμε στην προπόνηση. Η ομάδα δείχνει πολύ καλή συμπεριφορά. Είμαστε ευχαριστημένοι που πήραμε τρεις βαθμούς και μάλιστα με 3-0. Εχουμε δυνάμεις και για τον αγώνα με τη Νίκη στο Αιγίνιο το Σάββατο και στόχος μας είναι να κάνουμε δύο νίκες».

Προηγούμενο άρθροΠροκήρυξη τριών θέσεων εργασίας στο Λιμεναρχείο Αλεξανδρούπολης
Επόμενο άρθροΣυνελήφθη στην Εθνική Οδό Αρδανίου – Ορμενίου , 27χρονος υπήκοος Συρίας, ο οποίος προωθούσε στο εσωτερικό της χώρας μη νόμιμους μετανάστες