Πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση ο Εθνικός Αλεξ/πολης επικράτησε 3-0 σετ (25-20, 25-21, 25-22) του Παμβοχαϊκού στο κλειστό γυμναστήριο της Ερμούπολης και προκρίθηκε στον τελικό του League Cup όπου και θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Φοίνικας Σύρου – Ολυμπιακός.

Με τον Σταύρο Κασαμπαλή να είναι εκπληκτικός στην πάσα σε δεύτερο σερί ματς που ξεκίνησε βασικός, η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη πέρασε στον τελικό της διοργάνωσης για 2η φορά στην ιστορία της. Η πρώτη ήταν το 2015 όταν στον τελικό είχε αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό γνωρίζοντας την ήττα με 3-1.

Ο Εθνικός ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς αλλά ειδικά στο σερβίς και στο μπλοκ έκανε τη διαφορά και μάλιστα κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο 3ο σετ όταν ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 13-8 και 18-14 αλλά οι ακρίτες με πρωταγωνιστές τους Κασαμπαλή, Βελίτσκοβιτς, Παγιάν και άριστη υποδοχή από Ριζόπουλο, Κοντοστάθη έκαναν την ανατροπή.

Αξίζει να σημειωθεί πως μέσα σε έξι μέρες στο ίδιο γήπεδο ο Εθνικός σημείωσε δύο νίκες 3-0 επί του Φοίνικα για το πρωτάθλημα και του Παμβοχαϊκού για το Λιγκ Καπ και όπως δήλωσε ο προπονητής του Σάκης Μουστακίδης έπαιξε ρόλο η παραμονή και η προετοιμασία στη Σύρο καθώς οι παίκτες του είχαν τον χρόνο να προετοιμαστούν σωστά και να προσαρμοστούν.

Ο Εθνικός έχοντας σε πολύ καλό σερβίς και σε μεγάλη μέρα τον Βελίτσκοβιτς πήρε τον έλεγχο του αγώνα και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και το 8-8 έκανε τη διαφορά. Με τέσσερις πόντους του Βελίτσκοβιτς από τρεις επιθέσεις και ένα μπλοκ έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό 12-8. Οι ακρίτες συντήρησαν το προβάδισμα και το αύξησαν σε 23-17 όταν ο Παγιάν τελείωσε δύσκολη κόντρα επίθεση και ο Χριστόφας κατέβασε μόνο μπλοκ σε επίθεση του Παλέντζα. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Βελίτσκοβιτς 25-20.

Με το σερβίς του Μέχια και καλό μπλοκ ο Εθνικός μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ με προβάδισμα 4-1. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Βελίτσκοβιτς που με νέα πίεση στο σερβίς ανέβασε τη διαφορά στο 7-2. Ο Παμβοχαϊκός ισορρόπησε την υποδοχή του και προσπάθησε να μειώσει. Το κατάφερε εν μέρει όταν με σερί επιθέσεις του Ρόκα μείωσε 13-10. Το μπλοκ του Κασαμπαλή και η νέα επίθεση του Βελίτσκοβιτς έκαναν το 15-10, ενώ ο Σέρβος με άσσο εκτίναξε το σκορ στο +6 (17-11) κι εκεί κρίθηκε το σετ. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Κασαμπαλή έκλεισε το σετ 25-21 για το 2-0.

Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε στο 3ο σετ όπου με το σερβίς του Μουνίθ άνοιξε δρόμο για Παλέντζα και Δαλακούρα για να βγουν μπροστά με 5-2. Ο Εθνικός ισορρόπησε και ισοφάρισε 8-8 αλλά ο Παμβοχαϊκός έδειχνε διατεθειμένος να πάρει το σετ σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Και πάλι με τον Ρόκα στο σερβίς και ένα ωραίο σερί 3-0 με μπλοκ και κόντρα επιθέσεις από Γκλανστόουν και Ρόκα ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 5-0 για το 13-8. Ο Ρόκα έκανε το 18-14 και από και πέρα άρχισε η αντεπίθεση του Εθνικού…

Με αιχμή τον Μέχια και τον Ριζόπουλο να τρυπάει με το σερβίς την υποδοχή του Παμβοχαϊκού ο Εθνικός μείωσε 19-18 και ισοφάρισε 20-20 με την κόντρα επίθεση του Παγιάν. Με τον άουτ πρώτο χρόνο του Γκλαντστόουν ο Εθνικός προσπέρασε 22-21, ο Παλέντζα ισοφάρισε 22-22 αλλά ο Εθνκός με σερί 3-0 πήρε το σετ και μαζί τη νίκη και την πρόκριση για τον τελικό. Οι τρεις καθιοριστικοί πόντοι προήλθαν από το χαμένο σερβίς του Μουνίθ και τα δύο μπλοκ από Χριστόφα και Κασαμπαλή.

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Παπακοσμάς

Διακύμανση
1ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 20-25
2ο σετ: 3-8, 11-16, 16-21, 21-25
3ο σετ: 8-7, 13-8, 16-12, 18-14, 21-20, 22-25

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 21-25, 22-25) σε 83΄.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 14 (7/9 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Μοράλες 2 (2/2 επ), Γκλάντστοουν 9 (4/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ολιβέιρα 6 (5/15 επ, 1 άσσος, 24% υπ -18% άριστες), Παλέντζας 10 (9/30 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 4 (4/10 επ, 46% υπ -21% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ -28% άριστες0, Κωτσάκης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 8 (8/18 επ), Κασαμπαλής 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 18 (13/23 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ -20% άριστες), Χριστόφας 4 (0/5 επ, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (5/8 επ, 62% υπ -31% άριστες), Μεχία 9 (6/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 44% υπ-33% άριστες).

Ο τελικός θα διεξαχθεί αύριο Σάββατο 31/3 στις 17:00.

ΠΗΓΗ sportsaddict.gr

Προηγούμενο άρθρο4.064 νέους φοιτητές θα υποδεχθεί για την ακαδημαϊκή περίοδο 2018-2019 το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης , +250 από πέρσι
Επόμενο άρθροΣυγχαρητήριο μήνυμα στην ομάδα βόλεϊ του ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ Αλεξανδρούπολης για την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» απέστειλε ο Αντιπεριφερειάρχης Έβρου