Πέρυσι ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Challenge Cup. Φέτος το ξεκίνημα του στην ίδια ευρωπαϊκή διοργάνωση αφήνει πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια!

Ένας Εθνικός φτιαγμένος από… ατσάλι, με χαρακτήρα, επιμονή και πάθος νίκησε και στην Αλεξανδρούπολη την Πανβίτα Πόμγκραντ, αφού μετά το υπέρ του 3-2 στη Σλοβενία, επικράτησε σήμερα με 3-1 σετ στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος». Χωρίς τον βασικό του διαγώνιο Λούκα Σούλαγιτς, αλλά με έναν τρομερό Ανέστη Δαλακούρα που πήρε πόντους σε πολύ κρίσιμα σημεία του ματς, προκρίθηκε στην Γ’ Φάση του Challenge Cup.

Παρ’ όλα αυτά το ξεκίνημα στο παιχνίδι δεν στρωμένο με ροδοπέταλα για τους Εβρίτες καθώς οι Σλοβένοι πήραν το πρώτο σετ με 25-19. Πολλοί πίστεψαν πως οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη θα κυριευόντουσαν από το άγχος, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Αντίθετα οι… μηχανές πήραν μπρος και αρχικά ήρθε η ισοφάριση με 25-21. Η ολική ανατροπή έγινε πιο δύσκολα, με τον Χρήστο Κιόσση να πετυχαίνει τον νικητήριο πόντο για το 27-25. Σε αυτό το σετ είδαμε και την καλύτερη φάση του αγώνα με εντυπωσιακές άμυνες από τον Άκη Δαρίδη και μπλοκ του Ανέστη Δαλακούρα με το οποίο έγινε το 16-14.

Στο 4ο που έμελλε να είναι και το τελευταίο σετ του αγώνα οι Θρακιώτες μπήκαν εκπληκτικά κάνοντας ένα 7-0, ενώ στη συνέχεια το σκορ έφτασε και στο 13-5. Η Πανβίτα όμως πίεσε πολύ, μείωσε σε 15-11 και κατάφερε να μειώσει στον πόντο τρεις φορές (16-15, 19-18 & 20-19). Ο Εθνικός όμως δεν της άφησε κανένα περιθώριο να διεκδικήσει την ισοφάριση σε 2-2 και πήρε το 4ο σετ με 25-21, με τον αρχηγό του Α. Δαλακούρα να δίνει με ακόμα ένα μπλοκ τη νίκη – πρόκριση στην ομάδα του.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες τήρησαν ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της τρομοκρατίας στη Γαλλία.

Επόμενος αντίπαλος για τον Εθνικό στη διοργάνωση η Πριέβιντζα από τη Σλοβακία.

Τα σετ: 19-25, 25-21, 27-25, 25-21.

Συνθέσεις – Στατιστικά:

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 10 (8/19 επ., 2 άσοι, 45% υπ. – 38% άριστες), Ίλιτς 7 (4/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 14 (12/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 9 (2/4 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 21 (16/38 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Δαρίδης -λ (53% υπ. – 29% άριστες ) / Βλαχόπουλος 2 (1/2 επ., 1 άσο), Σούλιαγιτς.

Πανβίτα Πόμγκραντ (Φούς): Ντέτελα 19 (15/29 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Πέλεμις 2 (2/5 επ.), Κβας 1 (1/2 επ.), Ρόγινικ 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 50% άριστες), Μπογκοζάλετς 21 (17/43 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Φλίσαρ 16 (12/18 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ντρβάριτς 5(1/2 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Μένιχ -λ (57% υπ. – 57% άριστες) / Κβας.

Ακούστε τι είπαν στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε μετά τον αγώνα οι Ανέστης Δαλακούρας & Σάκης Μουστακίδης: