Με κεκτημένη ταχύτητα από το φινάλε της κανονικής περιόδου και το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και με πρωταγωνιστές τους Παγιάν, Βελίτσκοβιτς που πήραν 24 και 23 πόντους αντίστοιχα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε στο Αιγίνιο την τοπική Νίκη με 3-1 σετ και ξεκίνησε με τρίποντο την σειρά των πλέι άουτ. Η Νίκη έχε το πλεονέκτημα του πρώτου εντός έδρας αγώνα αλλά ακόμα ο δρόμος για την παραμονή είναι μακρύς και δύσκολος.

Ο αγώνας ήταν ένα βολεϊκό θρίλερ στα τρία πρώτα σετ. Στο 1ο σετ ισοφάρισε ο Εθνικός με άσσο του Βελίτσκοβιτς σε φλοτ σέρβις αλλά η Νίκη με επίθεση του Κιχάδα και κόντρα επίθεση του Στρούγκαρ έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Παγιάν ισοφάρισε 22-22 και με ένα λάθος του Μαυροβουνιώτη αλλά και ένα μπλοκ του Μεχία στον Μαυροβουνιώτη έδωσε προβάδισμα 24-22 για τον Εθνικό. Μείωσε ο Στρούγκαρ 24-23 αλλά ο Ριζόπουλος με επίθεση έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός προηγήθηκε και με 20-15 με φοβερό σερβίς του Ριζόπουλου που έκανε σερί 5-0 αλλά η μαχητική Νίκη απάντησε με τον Παπαδόπουλο. Ο πατρινός ακραίος με επίθεση και άσσο ισοφάρισε 23-23 αλλά το σετ κρίθηκε με επίθεση του Βελίτσκοβιτς και με μπλοκ του Κασαμπαλή στον Μαυροβουνιώτη ο οποίος ήταν και ο μοιραίος παίκτης της Νίκης.

Με καλύτερη ψυχολογία και πιο πιεστικό σερβίς ο Εθνικός ξέφυγε 5-2 στο 4ο σετ και διατήρησε το +3 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με καλύτερο ρυθμό και ασταμάτητους τους Παγιάν, Βελίτσκοβιτς η ακριτική ομάδα πήρε το σετ 25-18 και μαζί την πολύτιμη νίκη 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μυλωνάκης

Διακύμανση

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-23

2ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 18-25

* Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 6 άσσοι, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν 8 άσσοι, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 18-25) σε 124΄

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης 2π. (2/3 επ.), Μαυροβουνιώτης 14 (11/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Ντίνας 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 12 (8/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στρούγκαρ 21 (20/41 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 11 (8/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 18% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 69% υπ., 34% άριστες), Κιοσσές, Μήλης.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 24 (20/44 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 23 (18/30 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Μέγια 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), Χριστόφας 9 (4/12 επ., 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (5/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 80% υπ. – 47% άριστες) / Κοντοστάθης (λ. – 44% υπ. – 10% άριστες), Βλαχόπουλος.

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιώργος Οικονομίδης δήλωσε: «Δεν πιάσαμε την απόδοση που μπορούσαμε και θέλαμε. Μετά το 1ο σετ δεν παίξαμε σωστά τις φάσεις που ήταν μεγάλες σε διάρκεια. Θα ήθελα πιο ποιοτική υποδοχή σε ένα σερβίς που δεν ήταν πολύ πιεστικό. Γενικά δεν είχαμε αποτελεσματικότητα στα τελειώματα του 2ου και του 3ο σετ. Στο 4ο σετ υπήρξε και απογοήτευση. Δεν τελείωσε τίποτα. Συνεχίζουμε παιχνίδι με παιχνίδι για την παραμονή».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Όπως αποδείχτηκε μας βοήθησε πολύ η παρουσία μας στο Λιγκ Καπ αλλά και η δεκαήμερη παραμονή μας στη Σύρο. Μαντρωθήκαμε, δουλέψαμε και προετοιμαστήκαμε σωστά. Μπράβο στα παιδιά για τη νίκη αλλά δεν θέλω κορώνες και μεγάλα λόγια. Με ενδιαφέρει που όλοι έχουν βελτίωση και μεγάλη συμβολή σε αυτές τις νίκες. Πήραμε πάλι την τύχη στα χέρια μας. Τίποτα περισσότερο. Εχουμε δρόμο ακόμα. Η Νίκη μας είχε κάνει ζημιά στην κανονική διάρκεια. Είναι στο παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός αλλά εάν εκμεταλευτούμε την έδρα μας θα σώσουμε τη χρονιά. Εχω ξαναπεί πως δεν μας άξιζε να βρισκόμαστε εδώ αλλά τώρα θα παλέψουμε μέχρι τέλους και μετά θα κάνουμε τον απολογισμό μας».

1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΛΕΙ ΑΟΥΤ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT (9-11 θέσεις):

1η αγωνιστική: Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 18-25)

2η Αγωνιστική: Τετάρτη 11 Απριλίου Παναθηναϊκός – Νίκη Αιγινίου

3η Αγωνιστική: Κυριακή 14 Απριλίου Εθνικός Αλεξ. – Παναθηναϊκός

4η Αγωνιστική: Τετάρτη 18 Απριλίου Εθνικός Αλεξ. – Νίκη Αιγινίου

5η Αγωνιστική: Πέμπτη 26 Απριλίου Νίκη Αιγινίου-Παναθηναϊκός

6η Αγωνιστική: Δευτέρα 30 Απριλίου Παναθηναϊκός – Εθνικός Αλ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAY OUT (9-11 θέσεις)