Με τον καλύτερο τρόπο επιβεβαιώθηκε ο χαρακτηρισμός του derby, για την αναμέτρηση του Εθνικού κόντρα στη ΧΑΝΘ, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα, πολλές ανατροπές και συγκινήσεις, με τους παίκτες του Γιώργου Ανδραβίζου ωστόσο, να χαμογελούν στο τέλος και να παίρνουν τη νίκη με 3-1.

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον νεαρό Κεσκίνη, ο οποίος κόντρα στη ΧΑΝΘ έκανε ένα από τα παιχνίδια της ζωής του και στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, ο Εθνικός πέρασε δια πυρός και σιδήρου, με τους Θεσσαλονικείς να αποδεικνύουν πως δικαιολογημένα βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πότο-πόντο, με τη ΧΑΝΘ να παίρνει προβάδισμα κυρίως από τα block out και τις επιθέσεις της, που δημιούργησαν πρόβλημα στον Εθνικό. Ωστόσο στο 9-11, οι γηπεδούχοι ξύπνησαν, δίνοντας προσοχή στο πλασέ και με ψύχραιμες άμυνες, κυρίως από τους Μπουφίδη και Καβαρατζή και καθοριστικούς πόντους από τους Ανδρεάδη (13-16), Δημητριάδη (15-17) και Μπουφίδη (16-17), μπόρεσαν να επιβάλλουν ξανά το ρυθμό τους και να πάρουν το σετ με 25-23.

Το δεύτερο σετ, ξεκίνησε με τη ΧΑΝΘ να πιέζει και από τα πρώτα λεπτά να παίρνει κεφάλι στο σκορ. Παίρνοντας τους περισσότερους πόντους της από το αλάνθαστο μπλοκ και έχοντας πιέσει επιθετικά, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν σε όλο το σετ, με τον Εθνικό να κάνει διαδοχικά λάθη σε σερβίς και υποδοχή. Το 8-13, έδωσε άλλον αέρα στη ΧΑΝΘ, ωστόσο η είσοδος του Κεσκίνη δυσκόλεψε τους αντιπάλους, με τον νεαρό διαγώνιο να μαζεύει το ένα ατομικό μπλοκ πίσω από το άλλο (τέσσερα μονά μπλοκ στο παιχνίδι) και να φέρνει με τους πόντους του, τον Εθνικό στο 21-23. Ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης, έδειξε τη ψυχραιμία που χρειαζόταν και ισοφάρισε στα σετ, με 23-25.

Όση νευρικότητα είχε στο δεύτερο σετ ο Εθνικός, τόση ηρεμία και συγκέντρωση είχε στο τρίτο σετ. Με τον Γιώργο Ανδραβίζο να… γκαζώνει τους παίκτες του και τον κόσμο να βοηθάει από την κερκίδα, το σετ ανήκε ολοκληρωτικά στον Εθνικό. Ο Κεσκίνης συνέχισε το εξαιρετικό του παιχνίδι, με το αλάνθαστο μπλοκ και τις επιθετικές του εκρήξεις, να κερδίζει το χειροκρότημα των συμπαικτών του. Οι υποδοχές του Καβαρατζή και του Κωνσταντινίδη, μαζί με τα μπλοκ από Στοιλούδη (είχε δύο μονά στο παιχνίδι) και Μπουφίδη, χάλασαν τα επιθετικά σχέδια της ΧΑΝΘ, ενώ ο Δημητριάδης όπου χρειάστηκε, εξέθεσε την άμυνα των φιλοξενούμενων (25-16).

Το 2-1, όπως ήταν λογικό έδωσε άλλη ψυχολογία στον Εθνικό. Ωστόσο κάποια επιπόλαια λάθη, κυρίως από τη γραμμή του σερβίς και την άμυνα, έφεραν μπροστά τη ΧΑΝΘ με 7-10. Εκεί ανέλαβαν δράση επιθετικά ο Δημητριάδης με τον Κεσκίνη, ενώ Καψαλιάρης και Στοιλούδης ύψωσαν τοίχος με το μπλοκ τους. Οι ψύχραιμες υποδοχές του Κωνσταντινίδη, έδωσαν την απαραίτητη ηρεμία, στο παιχνίδι για τον Εθνικό στο 19-19, ο Ανδρεάδης δήλωσε παρών με τα μπλοκ (τρία συνολικά μονά μπλοκ στο παιχνίδι) και πλέον η ομάδα που θα ήταν πιο συγκεντρωμένη, θα έπαιρνε και το σετ. Με τον Καβαρατζή να παίρνει πόντο ψυχολογίας στο 21-20 και τη ΧΑΝΘ να έχει την πίεση με τον μέρος της, ο Εθνικός πήρε το σετ με 25-22.