Στις 2 Δεκεμβρίου η Εκκλησία μας τιμά την μνήμη του νεοφανούς Οσίου Πορφυρίου του Καυσοκαλυβίτου, ο οποίος εκοιμήθη κατά αυτήν την ημέρα το 1991. Το Οικουμενικό Πατριαρχείο τον κατέταξε στους χορούς των Αγίων της Ορθοδόξου Εκκλησίας στις 27 Νοεμβρίου 2013.
Φέτος, η μνήμη του Οσίου στην Μητρόπολή μας εορτάσθηκε επισήμως στον Ιερό Ναό του Αγίου Ελευθερίου Αλεξανδρουπόλεως, όπου το βράδυ της Πέμπτης 1 Δεκεμβρίου τελέσθηκε από το Μητροπολίτη μας κ. Άνθιμο και πολλούς ιερείς της Μητροπόλεως ο Αρχιερατικός Εσπερινός, ο Όρθρος και η Αρχιερατική Θεία Λειτουργία.
Πλήθος κόσμου κατέκλυσε τον Ναό και παρακολούθησε την βραδυνή ακολουθία προς τιμήν του λαοφιλούς και νεοφανούς Οσίου.
Στο τέλος της Θείας Λειτουργίας ο Μητροπολίτης μας απευθυνόμενος προς το εκκλησίασμα εξέφρασε την χαρά του για την πνευματική ευκαιρία της εορτής του Οσίου, και τόνισε πως στα δύσκολα χρόνια που περνάει η πατρίδα μας εξακολουθεί να “βγάζει” Αγίους οι οποίοι παραδειγματίζουν τον λαό και τον ενισχύουν. Αμέσως μετά διαβάστηκε η ευχή για το κόλλυβο του Οσίου, ενώ κατά την διανομή του αντιδώρου μοιράστηκαν στους πιστούς ως ευλογία εικόνες του Οσίου.
![](https://3.bp.blogspot.com/-Ls7Zl8N2Mt4/WECmYCUhsTI/AAAAAAAAGjA/LygeA_atxj8vu1yIhNv98t7_tljoG7LfQCPcB/s1600/IMG_20161201_203639.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-ohU1AbQbr48/WECmYFqIn7I/AAAAAAAAGjA/vSP6PBwENR8DKvCRq2cvbkx9O1tIio8iACPcB/s1600/IMG_20161201_205052.jpg)
![](https://3.bp.blogspot.com/-Md3N_j5PXzw/WECmYORwt-I/AAAAAAAAGjA/feCRE0FeOU4et8QD8BuFJs3Hrg4FRTUDwCPcB/s1600/IMG_20161201_205319.jpg)
![](https://4.bp.blogspot.com/-NeXX555ienM/WECmYNRAKkI/AAAAAAAAGjA/8sJVEgCLrS4wCf7MHgz5B3PdelJqQA2wgCPcB/s1600/IMG_20161201_210301.jpg)
![](https://4.bp.blogspot.com/-uglf0UMjKPQ/WECmYOc9vVI/AAAAAAAAGjA/wmWXOltBTE8JMjBFa3wFd7XSlnswybBUQCPcB/s1600/IMG_20161201_211701.jpg)
![](https://2.bp.blogspot.com/-N85narnIBPY/WECmYEup_LI/AAAAAAAAGjA/VF85l7si2ZI9gp19TM-2dF8q-JyO6IGxACPcB/s1600/IMG_20161201_211752.jpg)
![](https://2.bp.blogspot.com/-bfUbsaGK5S8/WECmYOcrS3I/AAAAAAAAGjA/Ar3xjTNrIbUlzeyT1E4atWkPFl3TbEHswCPcB/s1600/IMG_20161201_215908.jpg)
![](https://2.bp.blogspot.com/-_tlasrfyUhc/WECl2Vrjf0I/AAAAAAAAGiY/eDwiR7QflpM6NoXp9otHVbJ8rPRab8g2QCPcB/s1600/IMG_20161201_222840.jpg)
![](https://2.bp.blogspot.com/-za5ftd3arJM/WECl2TMHJZI/AAAAAAAAGiY/cXfD7v1e4jY7V2slHQmIMEZsqbMOplYZACPcB/s1600/IMG_20161201_223407.jpg)
![](https://2.bp.blogspot.com/-ndO-reZWf3k/WECl2RzFSEI/AAAAAAAAGiY/fvNlK7atgkoXeKsMNbgYJdPrLVF7p1MYwCPcB/s1600/IMG_20161201_230329.jpg)
![](https://3.bp.blogspot.com/-Aw0SSeLpa-k/WECl2aiyIXI/AAAAAAAAGiY/HNmxqq_y2gUSlRuu3_mNfUKwQSmnOMPowCPcB/s1600/IMG_20161201_231310.jpg)
![](https://3.bp.blogspot.com/-Aw0SSeLpa-k/WECl2aiyIXI/AAAAAAAAGiY/HNmxqq_y2gUSlRuu3_mNfUKwQSmnOMPowCPcB/s1600/IMG_20161201_231310.jpg)
![](https://4.bp.blogspot.com/-raL9vVJbuVA/WEClFuqECjI/AAAAAAAAGh0/XY-qp4fti-krSky45hb0YkvKdk9wVrdwQCPcB/s1600/IMG_20161201_233536.jpg)
![](https://1.bp.blogspot.com/-6J2rJrOJ2XE/WECmYBFKjqI/AAAAAAAAGjA/P_QZriwN8M8-dKbb5psXkIPbaDUJ_PbBgCPcB/s1600/IMG_20161201_220801.jpg)
![](https://4.bp.blogspot.com/-DuqakETxDGo/WECks97LoLI/AAAAAAAAGhk/yA5bMJNOFl0JT4l95LN8bmPgYg2A91_3QCPcB/s1600/IMG_20161202_001914.jpg)
www.imalex.gr