Home ΑΘΛΗΤΙΚΑ Διπλό για τον Εθνικό επί του Ηρακλή, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το...

Διπλό για τον Εθνικό επί του Ηρακλή, χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για το τρίποντο

Με δύο πολύτιμους βαθμούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας έφυγε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας με 3-2 σετ του Ηρακλή και τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι ακόμα καλύτερα για τους Εβρίτες αν δεν έκαναν τόσα πολλά λάθη (40).

Οι Θρακιώτες κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 στα σετ (22-25 & 21-25), αλλά δεν μπόρεσαν να τελειώσουν το παιχνίδι στις επόμενες δύο ευκαιρίες που είχαν και έτσι ο «γηραιός» πήγε το ματς στο τάι μπρέικ. Αρχικά μείωσε με 25-17 και στη συνέχεια ισοφάρισε με 25-23. Ωστόσο, ο Εθνικός που είχε τους Φόγιερ, Μιγιαήλοβιτς και Τουράνιανιν οι οποίοι σημείωσαν 18, 21 & 16 πόντους αντίστοιχα, έδειξε την ανωτερότητα του στο 5ο σετ επικρατώντας εύκολα με 15-7.

Σημαντική απουσία κατά τη διάρκεια του αγώνα για τον Εθνικό ο Κιόσης που είχε ένα πρόβλημα με το πόδι του και δεν έπαιξε στα τελευταία δύο σετ.

Συνθέσεις:

Ηρακλής: Πέντσεφ, Γάτσης, Παλέντζας, Στίγγας, Εφραιμίδης, Πίζα,  λ-Παπαδημητρίου

Αλλαγές: Μαυροβουνιώτης, Στεφανίδης.

Εθνικός:  Κασαμπαλής, Τουράνιανιν, Φόγιερ, Γκιλέν, Κιόσης, Μιγιαϊλοβιτς,  λ-Δαρίδης

Αλλαγές: Ίλιτς, Τσέλιος, Βλαχόπουλος.

Ρεπορτάζ – Επιμέλεια: Κοσμάς Πανταζής